Моніторингова комісія розпочала працювати в будинку дитини.

Увага! Моніторингова комісія розпочала роботу в Будинку дитини.
Влітку 2017 року в Україні розпочалась реформа зі складною назвою “деінституціалізація” (ДІ).
За цим терміном ховаються зміни системи дитячих інтернатів, у яких нині перебувають 106,7 тисяч дітей. При цьому 92,3% з них мають хоча б одного з батьків, і лише 7,7% дітей в інтернатах – сироти.
17,3% з усіх дітей в інституціях мають інвалідність, усі інші – звичайні діти, чиї батьки за різних обставин не здатні забезпечити їм гідного піклування і виховання в родині.
ДІ – не про закриття інтернатів, як його часто трактують. Не про економію коштів. І тим більше не про те, що завтра діти опиняться на вулиці. Доки не буде впевненості, що дитина у сім’ї перебуватиме у безпеці і благополуччі, ніхто не має забрати її з інтернату.
ДІ – про створення таких умов, за яких потреба в інтернаті, дитячому будинку тощо просто зникне.
У цьому суть ДІ – допомога сім’ї у громаді, аби дитина виховувалась у родині.
Адже безліч досліджень свідчать про значимість батьків для психічного та інтелектуального розвитку дитини. Особливо, якщо йдеться про маленьких дітей (до 3 років).
Процес ДІ розпочався із затвердженням 9 серпня 2017 року урядом Національної стратегії реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на 2017-2026 роки і Плану реалізації її першого етапу.
Відповідно до Національної стратегії, вже у 2026 році дітей в інституціях має бути менше 0,5% від загальної кількості дитячого населення (зараз – 1,5%). А ті діти, хто за різних причин все ж залишаться в інституціях, а не в сім’ях – житимуть у невеликих установах в умовах, максимально наближених до сімейних (до 10 осіб в одному закладі).
У кожній громаді мають з’явитися доступні й якісні послуги для сімей з дітьми. Буде існувати ринок цих якісних послуг, не менше 50% з яких будуть надавати професійні громадські організації.
Наразі триває перший етап реалізації стратегії.
Кожен регіон має оцінити свою мережу інтернатних закладів, з’ясувати, які діти до них потрапляють та чому, які є соціальні, освітні, реабілітаційні медичні послуги вже зараз у громадах.
9 жовтня 2019 року розпочалась активна робота з оцінки ресурсності КЗ «Херсонський обласний будинок дитини» ХОР. Заклад ввійшов у п’ятірку Будинків дитини, які увійшли в пілот з моніторингу, який проводить ГО «Надія і житло для дітей».
Головний лікар Карчевич Тетяна Євгенівна та Надія Татарчук (Координатор аудиту системи захисту дітей в Україні) на зустрічі з колективом закладу представили членів моніторингової комісії та розповіли про стратегію проведення моніторингу. В основу лягає збір інформації, яка становитиме результат стосовно ресурсності колективу, родин, діти з яких перебуваають тимчасовоу закладі та оцінку потреб всіх дітей, вихованців закладу…Сподіваємось на плідну та експертну співпрацю.